Jubileuszowa edycja 30 – lecia Festiwalu odbyła się w dniach 19 i 20 listopada w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach. Organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Walcach wraz ze Śląskim Stowarzyszeniem Samorządowym w Leśnicy przy współpracy Podczas tego muzycznego weekendu na scenie łącznie zaprezentowało się 27 formacji, które zjechały się nie tylko z Opolszczyzny, ale także z pobliskich województw. Festiwal jest jednych z najstarszych imprez kulturalnych mniejszości niemieckiej i na stałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych mniejszości niemieckiej, który umożliwia chórom i zespołom śpiewaczym występ na scenie przed liczną publiką oraz prezentację swojego niemieckiego muzycznego dorobku artystycznego. Ponadto jest okazją, aby się porównać oraz spotkać z innymi grupami pielęgnującymi ten piękny zwyczaj – wspólnego śpiewania niemieckich pieśni i piosenek.
Pierwszego dnia Festiwalu zaprezentowało się 7 chórów, zaś drugiego dnia, w niedzielę, 20 listopada wystąpiło 20 zespołów śpiewaczych. Festiwal prowadzony był przez konferansjera w języku niemieckim oraz polskim.
Po wysłuchaniu wszystkich występujących grup jurorzy przyznali następujące miejsca.
W kategorii chóry przyznano następujące miejsca (pasma):
Złote Pasmo:
Zawadczański Chór, Chór HEIMAT, Brosci Chorus
Srebrne Pasmo:
CANTATE, Krappitzer Chor
Brązowe Pasmo:
Eichendorff Chor, Veni Cantare
W kategorii zespoły śpiewacze przyznano następujące miejsca (pasma):
Złote pasmo:
Seniores, Forte, Kupskie Echo
Srebrne pasmo:
Ligockie Wrzosy, Dziubki, Dobrzenianki, Walczanki, Anioły Serca i Bravo, Echo, Kosorowiczanki, Heidi, Zum Singen Geboren
Brązowe pasmo:
Opolskie Dziołchy, Körnitze Stimme, Echo Krośnicy, Basia i Przyjaciele, Zespół Pieśni Regionalnej, Freundschaft, Babie Lato, Długomiłowiczanki
Nagrodę specjalną i wyróżnienia otrzymali: Pani Dorota z zespołu ECHO za szczególne osiągnięcia w tworzeniu tekstów poetyckich, zespół SENIORES za szczególne walory brzmieniowe duetu, zespół Kupskie Echo za ekspresję artystyczną oraz najmłodsze uczestniczki Festiwalu – Paulina i Elisabeth.
Jurorzy przyznali także wyróżnienie dla Leonarda Malcharczyka za spektakularną moderację koncertów festiwalowych.
Każdy z występujących zespołów i chórów otrzymała dyplom oraz nagrodę pieniężną, której wysokość uzależniona była od zajętego miejsca. Na zakończenie Festiwalu w niedzielę wystąpiła niemiecka gwiazda wieczoru Louis Pawellek – Sänger der Herzen, który umilił publiczności czas oczekiwania na werdykt.
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i udział w tegorocznym festiwalu.
Przedsięwzięcie zostało zorganizowane dzięki dotacji otrzymanej od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu oraz Samorządu Województwa Opolskiego.