XXVIII Festiwal Chórów i Zespołów Śpiewaczych w Walcach – 23 i 24 listopad 2019r.

XXVIII Festiwal Chórów i Zespołów Śpiewaczych w Walcach – 28. Festival der Chöre und Gesangsgruppen in Walzen, odbył się w dniach 23 i 24 listopada w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach. Organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Walcach wraz ze Śląskim Stowarzyszeniem Samorządowym w Leśnicy. Na scenie łącznie zaprezentowało się 27 formacji, które zjechały się nie tylko z Opolszczyzny, ale także z pobliskich województw. Festiwal należy do jednych z najstarszych imprez kulturalnych mniejszości niemieckiej i na stałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych mniejszości niemieckiej. Umożliwia chórom i zespołom śpiewaczym występ na scenie przed liczną publiką oraz prezentację swojego niemieckiego muzycznego dorobku artystycznego. Ponadto jest okazją, aby się porównać oraz spotkać z innymi grupami pielęgnującymi ten piękny zwyczaj, śpiewania niemieckich pieśni i piosenek.  

W sobotę, pierwszego dnia Festiwalu zaprezentowało się dziewięć chórów, zaś drugiego dnia, w niedzielę, 24 listopada wystąpiło 18 zespołów śpiewaczych. Rok rocznie Festiwal  przyciągnął liczną publiczność, która w ten ostatni listopadowy weekend miała okazję posłuchać pieśni w języku niemieckim i zapoznać się z tradycją wspólnego śpiewania.

Występy chóry oraz zespołów śpiewaczych oceniane były przez profesjonalne jury w składzie: Mariusz Drożdżal – przewodniczący, Andrea Hampel oraz Ewa Magosz. Festiwal prowadzony był przez konferansjera w języku niemieckim oraz polskim. Po wysłuchaniu wszystkich występujących grup jurorzy po naradzie przyznali następujące miejsca.  

W kategorii chórów przyznano następujące miejsca (pasma):

Złote Pasmo:

Chór na Obcasach – Ozimek

Chór Heimat – Gliwice/Ostropa

Brosci Chorus – Brożce

Srebrne Pasmo:

Chór Heimatklang – Kłodnica

Cantate z Pawłowa

Krappitzer Chor – Krapkowice

Brązowe Pasmo:

Eichendorffchor – Racibórz

DFK Chor Tarnau – Tarnów Opolski

Veni Cantare – Wielowieś

Specjalne wyróżnienie otrzymała Pani Anna Skiba za profesjonalny warsztat dyrygencki.

W kategorii zespoły śpiewacze przyznano następujące miejsca (pasma):

Złote pasmo:

Viva la musica – Strzelce Opolskie

Zum Singen Geboren – Chocianowice

Dobrzenianki – Dobrzeń Wielki

Przysieczanki – Przysiecz

Srebrne pasmo:

Seniores – Łącznik

Kupskie Echo – Kup

Echo Krośnicy – Krośnica

Kőrnitze Stimme – Kórnica

Heidi – Ozimek

Kosorowiczanki – Kosorowice

Walczanki – Walce

Brązowe pasmo:

Opolskie Dziołchy – Oppelner Mädels – Ozimek – Antoniów

Zespół Śpiewaczy Echo – Kamień Śląski

Długomiłowiczanki – Długomiłowice

Heimatglocken – Kotórz Mały

Freundschaft – Zdzieszowice

Frohsinn – Ujazd

Nagrodę specjalną otrzymał zespół śpiewaczy OpoleYouth Choir 1 z Opola.

Jurorzy przyznali także wyróżnienie dla Pana Józefa Palt za wykonanie profesjonalnego akompaniamentu.

Każdemu z występujących zespołów i chórów przyznana została nagroda pieniężna, uzależniona od zajętego miejsca, jak również pamiątkowy dyplom i statuetka. W niedzielę  podczas obrad jury zaśpiewał niemiecki artysta MARKUS, który swoimi niemieckimi utworami umilił publiczności czas oczekiwania na werdykt jurorów. 

Przedsięwzięcie zorganizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec oraz Samorządu Województwa Opolskiego.