XXIX Festiwal Chórów i Zespołów Śpiewaczych w Walcach

XXIX Festiwal Chórów i Zespołów Śpiewaczych w Walcach – 29. Festival der Chöre und Gesangsgruppen in Walzen, odbył się w dniach 20 i 21 listopada w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach. Organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Walcach wraz ze Śląskim Stowarzyszeniem Samorządowym w Leśnicy. Na scenie łącznie zaprezentowało się 21 formacji. Festiwal należy do jednych z najstarszych imprez kulturalnych mniejszości niemieckiej i na stałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych mniejszości niemieckiej. Festiwal umożliwia chórom i zespołom śpiewaczym pielęgnującym kulturę mniejszości niemieckiej do występu na scenie przed publicznością oraz prezentację swojego niemieckiego muzycznego dorobku artystycznego. Ponadto jest okazją, aby spotkać się z innymi grupami pielęgnującymi ten piękny zwyczaj, śpiewania niemieckich pieśni i piosenek.  

XXIX Festiwal Chórów i Zespołów Śpiewaczych w Walcach transmitowany był online w mediach społecznościowych (Facebook).

W sobotę, pierwszego dnia Festiwalu zaprezentowało się 7 chórów, zaś drugiego dnia, w niedzielę, 21 listopada wystąpiło 14 zespołów śpiewaczych. Festiwal prowadzony był przez konferansjera w języku niemieckim oraz polskim.

Po wysłuchaniu wszystkich występujących grup jurorzy po naradzie przyznali następujące miejsca. 

W kategorii chórów przyznano następujące miejsca (pasma):

Złote Pasmo:

Chór na Obcasach, Chór Heimat , Brosci Chorus

Srebrne Pasmo:

Chór Cantate oraz Heimatklang

Brązowe Pasmo:

Chór Glogovia oraz Veni Cantare

Specjalne wyróżnienie otrzymał Pan Paweł Wielgus za wyróżniająca się pracę chórmistrzowską.

W kategorii zespoły śpiewacze przyznano następujące miejsca (pasma):

Złote pasmo:

Zespół Wokalny Kupskie Echo, Ligockie Wrzosy oraz Seniores

Złote pasmo w kategorii zespoły wokalno-instrumentalne otrzymały:

Anioły Serca oraz Bravo

Srebrne pasmo:

Dzióbki, Viva La Misica, Kőrnitzer Stimme oraz Heidi

Brązowe pasmo:

Krappizer Chor, Opolskie Dziołchy/Oppelner Mädels, Długomiłowiczanki, Kosorowiczanki, Freundschaft oraz Echo Krośnicy

Jurorzy przyznali także wyróżnienie dla Pani Justyny Helfeier za wyróżniająca się partię solową oraz dla Pana Mariana Szymczak za wyróżniający się akompaniament.  

Każdemu z występujących zespołów i chórów przyznana została nagroda pieniężna, uzależniona od zajętego miejsca, jak również pamiątkowy dyplom i statuetka. W niedzielę  podczas obrad jury zaśpiewał niemiecki artysta MARKUS, który swoimi niemieckimi utworami umilił publiczności czas oczekiwania na werdykt jurorów. 

Przedsięwzięcie zorganizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu oraz Samorządu Województwa Opolskiego.