MOSTY WSPÓŁPRACY – samorząd i organizacje przy jednym stole

Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030 w konkursie ofert NOWE FIO organizowanym przez Narodowy Instytut Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego pozyskało finansowanie na dwuletnie zadanie pn.: „MOSTY WSPÓŁPRACY – samorząd i organizacje przy jednym stole”.

Udział w naszym projekcie jest bezpłatny, a będzie on realizowany od 1. kwietnia 2026 r. do
31. grudnia 2027 roku. Zadanie polegać będzie na realizacji programu rozwojowo-wdrożeniowego w woj. opolskim i śląskim, którego celem jest zwiększenie udziału NGO i obywateli w tworzeniu oraz wdrażaniu polityk publicznych oraz wzmocnienie współpracy JST–NGO i instytucji dialogu (np. Rady Seniorów, Młodzieżowe Rady, Rady Działalności Pożytku Publicznego).

Projekt zakłada realizację działania pn.: „Akademia Aktywnego Obywatela”, podczas którego zrealizowany zostanie program szkoleniowy obejmujący szkolenia stacjonarne (40h), webinary (27h), szkolenie wyjazdowe (16h), 2 wizyty studyjne oraz seminarium podsumowujące każdą edycję. Uczestnicy projektu zostaną podzieleni na 2 grupy po min. 40 osób. W każdym roku realizacji projektu zostanie zrealizowany jeden program szkoleniowy obejmujący min. 40 uczestników.

Projekt jest skierowany do grup, które współtworzą lokalny ekosystem dialogu obywatelskiego: NGO i aktywni obywatele oraz pracownicy i decydenci JST. Taki dobór zakłada wzmacnianie obecności organizacji obywatelskich w życiu publicznym, konsultacjach, debatach oraz instytucjach dialogu,
a to wymaga równoległego wzmocnienia kompetencji po stronie społecznej i samorządowej.

Szkolenia stacjonarne są zaplanowane jako rdzeń programu: budują wspólny język i podstawę kompetencyjną, a jednocześnie prowadzą uczestników „krok po kroku” od rozumienia systemu do działania i wdrożeń. Każde szkolenie obejmować będzie: część wprowadzającą, ćwiczenia warsztatowe, pracę w grupach, mini-symulacje oraz wypracowanie produktu szkolenia.

Szkolenia online będą pełniły rolę „pomostu” między szkoleniami stacjonarnymi i wdrożeniami
w terenie: porządkują, wzmacniają i rozwiązują realne problemy uczestników. Każdy webinar zawierać będzie: krótkie wprowadzenie, pracę na konkretnych przypadkach uczestników oraz zadanie wdrożeniowe.

Szkolenie wyjazdowe będą miały charakter intensywnego laboratorium, które służy wzmocnieniu postawy liderskiej i kompetencji zarządzania współpracą w zespołach. Łącznie uczestnicy wezmą udział w 16 godzinach dydaktycznych zajęć prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów oraz
2 godzinach zajęć integracyjnych.